ZUBY
Tak ako my, aj psy majú dentálne problémy. Na ich zuby stále útočia baktérie a spôsobujú im periodontálne ochorenia. Tieto mikróby sa môžu v niektorých prípadoch dostať do krvného obehu, a tým spôsobiť ochorenie srdca, obličiek alebo pečene. 85 % psov starších ako 3 roky má dentálne problémy. Je to povážlivé číslo, pretože štatistiky jednoznačne potvrdzujú dôležitosť dobrej ústnej hygieny. Pravidelné prehliadky ústnej dutiny zvieraťa pomôžu monitorovať tvorbu zubného kameňa. Zápach z úst alebo červené ďasná sú príznaky, ktoré by mali spustiť alarm a urýchliť návštevu veterinárneho lekára. Čistenie kefkou je najefektívnejšia forma dentálnej starostlivosti v boji proti periodontálnemu ochoreniu. Môže sa doplniť špeciálnou potravou na podporu orálnej hygieny a žuvacími tyčinkami, ktoré pomáhajú bojovať proti plaku aj zubnému kameňu. Vo veku 6 – 7 mesiacov sa odporúča tzv. “pubertálna” veterinárna kontrola. Okrem iného poskytne veterinárnemu lekárovi príležitosť, aby zhodnotil aj celkový vývoj psa, najmä jeho rast. Veterinárny lekár overí aj to, či sa trvalý chrup psa správne prerezáva, a poradí, akú dentálnu starostlivosť je vhodné psovi denne poskytnúť doma. Nepríjemný dych môže byť výsledkom rôznych faktorov a mal by urýchliť návštevu veterinárneho lekára. Iba hĺbková prehliadka pomôže určiť presnú príčinu halitózy, čiže pachu: absces, periodontálne ochorenie, poruchy trávenia, zlyhanie obličiek a pod. Jedine detailná vizuálna prehliadka pomôže presne určiť stav chrupu zvieraťa. Fáza 1: dentálny plak Fáza 2: zubný kameň Fáza 3: strata zubov Stále viac zapáchajúci dych. Baktérie sa rozmnožujú a začínajú štiepiť proteíny z potravy, a tak uvoľňovať viac zapáchajúcich zlúčenín síry (hnilobný pach), zodpovedných za nepríjemný smrad. Zuby sa uvoľňujú a môžu dokonca aj vypadnúť. V lokalizovaných oblastiach, kde spôsobili orálne baktérie deštrukciu periodontálnych väzív, už zuby nič nedrží a niekedy aj samy vypadnú. Odstraňovanie zubného kameňa je veterinárna činnosť, ktorá sa môže uskutočniť iba pod celkovou (úplnou) anestéziou, aby sa zviera ušetrilo bolesti alebo stresu spojeného s použitím ultrazvukového prístroja. Zubný kameň sa odstraňuje zo všetkých zubov z vnútornej (lingválnej) a vonkajšej (vestibulárnej) steny. Táto procedúra sa môže doplniť leštením, aby sa vyhladili všetky nerovnomernosti na povrchu zuba, ktoré by mohli spôsobiť množenie baktérií. Odstránenie zubného kameňa tiež umožní veterinárnemu lekárovi v prípade potreby odstrániť uvoľnené zuby. Po tomto úkone predpíše veterinárny lekár zvieraťu najvhodnejšiu dennú liečbu a odporučí potrebnú dentálnu starostlivosť. Cieľom dentálnej starostlivosti je čo najčastejšie odstraňovať dentálny plak zo steny zubov, aby sa minimalizovala tvorba zubného kameňa spôsobená mineralizáciou, ktorá sa objavuje skôr ako do 1 mesiaca. ZÁPACH Z ÚST
SÚ PLAK A ZUBNÝ KAMEŇ VIDITEĽNÉ VOĽNÝM OKOM?
Mikroorganizmy, ktoré sú prítomné v ústnej dutine (viac ako 300 druhov baktérií), vytvárajú v kombinácii so slinami a zvyškami potravy na ploche zuba povlak, tzv. dentálny plak. Voľným okom viditeľný nie je. Na to, aby bol odhalený, sa musí odfarbiť.
Po 6 hodinách od čistenia kefkou sa plak objaví znovu. Ak sa neodstraňuje (každodenným čistením zubnou kefkou), mineralizuje za prítomnosti vápnika v slinách a spôsobí usadenie zubného kameňa – hnedastú usadeninu na ploche zuba.
Farebný zubný plak sa už jednoduchým čistením zubov kefkou odstrániť nedá, ale musí ho odstrániť veterinárny lekár.
Rast baktérií má za následok zapálené ďasná (červené a opuchnuté), čo môže viesť k strate chuti do jedla a bolestivému prežúvaniu. Baktérie postupne prispievajú k deštrukcii podporného tkaniva zuba (periodontálneho väziva).
Zápach z úst je výsledkom nepríjemne zapáchajúcich zlúčenín síry uvoľnených baktériami.
V tejto pokročilejšej fáze sa množia baktérie v spodnej časti koreňa zuba a útočia na kosť, do ktorej je zub vsadený (osteolýza). Riziko vzniku abscesu je veľmi vysoké.PRVÉ PRÍZNAKY OSTEOLÝZY
Zvýšené vylučovanie slín. Zviera, ktoré trpí touto chorobou, vylučuje veľké množstvo slín.
Problémové kŕmenie. Ďasná sú zapálené, podráždené a zuby citlivé. Bolestivé prežúvanie znemožňuje zvieraťu riadne prijímať potravu.NÁSLEDKY OCHORENIA
Vznik abscesu. Absces, ktorý vznikne na koreni zuba, môže u malých psov zapríčiniť zlomenie mandibuly (sánky).
Sekundárna infekcia iných orgánov. Preniknutie baktérií do krvného behu môže vyvolať ochorenie srdca, obličiek a pečene.
Pravidelným odstraňovaním dentálneho plaku pomáha starostlivosť o orálnu hygienu zabrániť tvorbe zubného kameňa alebo aspoň ju oddiali. Podporuje aj dobré dentálne zdravie, a tak zubný kameň už netreba odstraňovať tak často. Každoročná kontrola u veterinárneho lekára je ideálna pre udržanie skvelého zdravotného stavu zvieraťa.