Svaly
Kostra je pokrytá zložitou sústavou svalov umožňujúcich psovi jeho silný, atletický pohyb a vytvárajúcich predpoklady skôr pre vytrvalosť ako pre rýchlosť.
V TELE PSA SA NACHÁDZAJÚ TRI DRUHY SVALOV:
* Priečne pruhované svaly sa skladajú zo svalového tkaniva, v ktorom sú stiahnuteľné vlákna usporiadané do súbežných zväzkov; pripojené sú ku končatinám a ostatným častiam tela a ovláda ich vôľa, napríklad pri pohybe. Obyčajne sa pripájajú ku kostiam, ktoré tvoria kĺb. Vystieracie svaly naťahujú a narovnávajú končatinu, zatiaľ čo ohýbacie svaly ohýbajú kĺb. Svaly, ktoré pohybujú končatinou smerom od tela, sa nazývajú odťahovače, priťahovače ju priťahujú.
* Hladké svaly vykonávajú funkcie, ktoré nemôže ovádať vôľa. Medzi ne patria napríklad svaly čriev a steny krvných žíl. Tieto svaly sú neovládateľné vôľou (autonómne).
* Špecializovaný srdcový sval je prispôsobený na vykonávanie funkcií srdca. Má unikátnu silu na rytmické sťahy, pumpovanie krvi po celom tele sieťou krvných ciev.
POMOCNÉ SVALOVÉ ORGÁNY SÚ:
* Fascie (Fasciae) – väzivové blany, pokrývajú svaly, slúžia na stabilizáciu polohy svalov.
* Mazové váčky (Bursae synoviales) – predstavujú štrbiny vo voľnom väzive, nachádza sa v nich maz, sú uložené na miestach, kde dochádza ku značnému treniu.
* Šľachy (Tendines) – sprostredkujú úpon svalov na kosti. Nepodliehajú únave, majú veľké pevnosť proti ťahu. Podľa tvaru sa rozlišuje oblá šľacha – tendo a šľacha plochá – aponeurosis.
* Šľachové pošvy (Vaginae synoviales tendinum) – uložené sú na miestach, kde šľachy podliehajú tlaku na kostnom podklade.